Paris suikastiyle ilgili önemli ipuçları
Paris suikastiyle ilgili önemli ipuçlarıParis suikastiyle ilgili önemli ipuçlarıParis suikastiyle ilgili önemli ipuçlarıParis suikastiyle ilgili önemli ipuçları
Paris suikastiyle ilgili önemli ipuçları

Dün Fransız basınında paltosunda barut izi bulunduğu belirtilen ve bugün tutuklanan kişinin ismininÖmer Güney olduğu açıklandı.

Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ülker tutuklanan kişinin 1982 doğumlu Sivaslı Ömer Güney olduğunu söyledi.

Güney’in, bugün erken saatlerde tutuklandığı bildirilmişti.

“TERÖR ÖRGÜTÜYLE BAĞLANTILI CİNAYET”

Tutuklamanın ardından Fransız Savcılığı’ndan yapılan açıklamada Güney’in “bir terör örgütü ile bağlantılı olarak cinayet işlemekten” sorgulamasının devamına ve hakkında “terör örgütü ile bağlantılı olarak cinayet” iddiasıyla da soruşturma açılmasına karar verildiği ifade edildi.

Güney tutuklanırken, yine olayla ilgili geçtiğimiz hafta gözaltına alınan diğer kişi serbest bırakıldı. Bu kişinin de Muş’un Varto ilçesinden Yüksel A. olduğu öğrenildi.

Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, bu akşam yerel saatle 17.00’de (TSİ 18.00) soruşturmayı yürüten iki anti-terör biriminin başkanı Merkez Adli Polis Müdürü Christian Lothion ve İçişleri Adli Polis Genel Müdürü Christian Flaesh ile birlikte üçlü basın toplantısı düzenleyecek.

Yetkililer dava ile ilgili tüm soru işaretlerine toplantıda yanıt verileceğini duyurdu.

 

AFP: 1982 DOĞUMLU

BBC’nin haberine göre de, AFP, adli kaynakların, serbest bırakılan kişi ile ilgili suçlamada bulunulmadığını bildirdiğini belirtiyor.

Diğer şüphelinin bugün mahkemeye çıkarıldığında, hakimin, üç kişinin öldürülmesiyle bağlantılı bir suçlama getirip getirmeyeceğine karar vereceği belirtiliyor.

AFP, mahkeme önüne çıkarılacak olan şüphelinin 1982 doğumlu olduğunu belirtiyor.

9 Ocak’ta işlendiği sanılan ancak 10 Ocak sabahı ortaya çıkan cinayetler kurbanların başlarına sıkılan birden fazla kurşunla öldürüldü.

Olayın duyulmasından kısa bir süre sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cinayetin “örgüt içi hesaplaşma” olabileceğini söyledi.

Cansız, Doğan ve Leyla Şaylemez’ın cenazeleri perşembe günü Diyarbakır’da on binlerce kişinin katılımıyla yapılan töreninin ardından memleketlerinde toprağa verilmişti.

Yorum yaz